Святыни в нашем соборе

31 сентября 2014 г. произошло событие, которого прихожане храма давно ждали: Великое освящение храма.
В этот день в престол были помещены мощи св. новомученика протоиерея Владимира (Четверина), а в храм доставлен ковчег с частицами святых мощей преподобномученицы Марии Гатчинской и Макария Римлянина. Теперь эти святые  особо молятся и о всех нас.

Священномученик Владимир Четверин
(день памяти 20 августа / 2 сентября)

Тропарь глас 1-й:
Царство Небесное паче земных красот возжелев, / добрым подвигом Христу подвизался еси./ И безбожное веление мужественне отринув, / сугубую благодать от Господа Сил приял еси. / Сего ради усердно тебе вопием: // моли о нас Христа Бога, отче Владимире, священномучениче.

Преподобномученица Мария Гатчинская
17 апреля (н. ст.) совершается память
святой преподобномученицы
Марии Гатчинской. (1874 — †1932)

Тропарь, глас 4-й
Агнице Твоя, Иисусе, Мария, / утешение рабом Твоим в годину лютую явися, / крепость веры и благочестия показавши, / мучения претерпе от богоборцев. / Тоя молитвами яко милостив спаси души наша.

Прп. Макарий Римлянин. Икона работы Светланы Николаевой

Макарий Римлянин, Лезенский, Новгородский
(XV — XVI вв.), основатель и игумен Макарьевской Успенской пустыни,
преподобный, чудотворец.
Память 19 января, 15 августа в Соборах Новгородских и Санкт-Петербургских святых.

Тропарь, глас 4
Рим, отечество твое, оставив,/ в пустыню вселился еси,/ и тамо, в пусте месте обрет жилище себе,/ отбегл еси суеты мира сего,/ и в безмолвнем пристанищи добре направлял еси себе ко Господу./ Сего ради и мы, чтущии тя,/ притекающе к раце мощей твоих и любезно тую облобызающе,/ молим тя, отче Макарие:/ моли о нас Господа,// да помилует нас в день судный.

Ин тропарь, глас 4
Отечество твое, ветхий Рим, оставив,/ во страну Российскую пришел еси, преподобне,/ и в пустыни блатней вселився,/ тамо пристанище тихое ко спасению обрел еси/ и безмолвное житие богоугодно провождал еси,/ направляя себе ко Господу молитвами непрестанными./ Сего ради Христос тя возлюби/ и чудесы прослави, отче Макарие,/ явив тя пастыря добра словеснаго стада Своего./ Темже и мы, притекающе к тебе, умильно глаголем:// моли Прославльшаго тя спастися душам нашим.

Благоверные князья Константин (Ярослав), Михаил и Феодор Муромские
День памяти  — 21 мая / 3 июня.

Тропарь благоверным князьям,  глас 4

Константин днесь весело ликовствует,/ пpедстоя Пpестолу Святыя Тpоицы,/ видя отечествие свое, мастию духовною сияющее;/ емуже последоваша Михаил и Феодоp, сынове его,// и молятся вси тpие вкупе о душах наших.